آشنایی با دورهی آموزشی آیورودا:

«آیورودا» یا دانش و هنر زندگی، یکی از شاخه‌های حکمت ودایی و از کهن‌ترین سنت‌های درمانگری و شفابخشی است که قدمتی بالغ بر پنج هزار سال دارد. این سنت کهن چه در زمینه‌ی فلسفه و چه در زمینه‌ی تشخیص و روش‌های درمانگری تمام ابعاد جسم، ذهن و روان و احساسات انسان را در بر می‌گیرد و از این‌رو سنتی بسیار کارآمد و ارزشمند تلقی می‌شود، چنانچه امروزه بسیاری از آموزه‌ها و درمان‌های آیورودا با استاندارهای علمی روز دنیا تطابق داده شده‌اند و در دانشگاه‌های متعددی در سطح جهان آموزش داده می‌شوند و در مراکز درمانی معتبر بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دانش آیورودا بر مبنای تعیین مزاج شخصی و پیدا کردن راه ارتباطی میان لایه‌های مختلف آگاهی انسان از جسم تا عمیق‌ترین سطوح ذهن و روان انسان استوار است و تلاش اصلی روش‌های درمانی آیورودا بر این است که انسان را در تمامی این ابعاد در همسویی عمیق‌تری با قوانین طبیعت قرار دهند تا از آرامش و سلامتی عمیق‌تری در حوزه‌ی جسم و روان خود بهره‌مند گردد.

دوره‌ی آموزشی بلندمدت آیورودا در مرکز آموزش مجازی سوریا به صورت ترمیک در سه مقطع پایه، متوسطه و عالی برگزار می‌شود که هر مقطع شامل چندین ترم است.

ورود از هر مقطع به مقطع بالاتر مستلزم گذراندن آزمون و ارائه‌ی پروژه‌ای متناسب با استانداردهای مطرح شده در طول دوره خواهد بود.

آیورودا پایه:

دوره‌ی پایه آیورودا در مقطع پایه شامل پنج ترم است. در این سطح از آموزش این دانش به فلسفه و تاریخچه‌ی آیورودا و جایگاه آن در دوران معاصر و آموزش مبانی اولیه‌ و پایه‌ی این دانش همچون گوناها، اوپاگوناها، تاتواها، دوشاها، انواع آگنی، داتوها، شروتاها و کالا پرداخته خواهد شد. هدف اصلی در این سطح از آموزش آیورودا مهارت در تعیین مزاج و تشخیص اختلالات و نوسانات بیمارگونه‌ی ایجاد شده در آن و ارائه‌ی راهکارهایی برای بازگردان تعادل از طریق اصلاح شیوه‌ی زندگی و تغذیه می‌باشد.

آیورودا متوسطه:

ورود به این مقطع مستلزم گذراندن آزمون و ارائه‌ی پروژه‌ای متناسب با استانداردهای مطرح شده در طول دوره‌ی پایه آیورودا خواهد بود.

تعداد ترم‌های این دوره متناسب با اشتیاق و توانمندی دانش آموختگان مقطع پایه که در آزمون ورود به مقطع متوسطه پذیرفته شده‌اند تعیین خواهد شد. در این مقطع مباحثی چون پانچاکارما و شامانا که روش‌های سم‌زدایی و پاکسازی بدن هستند ارائه خواهد شد. همچنین در این دوره مضمون روانشناسی آیورودا مورد بحث قرار خواهد گرفت و به انواع درمان‌های ظریف در این سنت پرداخته خواهد شد.

آیورودا  عالی:

ورود به این مقطع مستلزم گذراندن آزمون و ارائه‌ی پروژه‌ای متناسب با استانداردهای مطرح شده در طول دوره‌ی متوسطه آیورودا خواهد بود.

تعداد ترم‌های این دوره متناسب با اشتیاق و توانمندی دانش آموختگان مقطع متوسطه که در آزمون ورود به مقطع عالی پذیرفته شده‌اند تعیین می‌شوند. از مباحث اصلی که در این مقطع آموزش داده خواهد شد آیوریوگا، کایوچیکیتسا و روش‌های شناسایی گیاهان دارویی و استفاده‌ی درمانی مناسب از این گیاهان خواهد بود.