معرفي و ساختار دوره

معرفی و ساختار دوره آموزشی آیورودا

دانش آیورودا

دانش و علم آیورودا یا علم و هنر زندگی یکی از ارزنده‌ترین هنرهای شفابخش درمانی و سلامتی کهن  است که تمام ابعاد جسم، نفس و روان انسان را در بر می گیرد. فلسفه، حکمت و روش¬های این سنت آنقدر کارآمد و ارزشمند بوده که امروزه هم این تعالیم و آموزه‌ها در دانشگاه‌های متعدد، و آموزشگاه‌های معتبر جهان آموزش داده می‌شوند.

دانش آیورودا بر مبنای تعیین مزاج شخصی و پیدا کردن راه ارتباطی بین لایه‌های مختلف آگاهی انسان از جسم تا عمیق‌ترین سطوح آگاهی و ذهن از سویی و رابطه و پیوند انسان با تمام ابعاد مختلف طبیعت استوار از سویی دیگر است.

هنگامیکه درمانگران یا پزشکان آیورودا این پیوندهای ظریف را آموزش می‌دهند، تلاش آنان بر این استوار است تا به انسان‌ها آموزش دهند، خود را آنچنان در همسویی عمیق با قوانین طبیعت در ذهن، جسم و محیط خود قرار دهند تا کمترین تزاحم و از دست دادن انرژی را فراهم آورد و میزان رضایت جسمی و روانی از خود را بیشینه نماید.

 

نظام آموزشی آیورودا

دوره‌ی حاضر بر پایه‌ی شاستراها، تجربیات و متدهای گوناگون و در نتیجه‌ی بیش از دو دهه تحقیق و تجربه‌ی آموزش این دانش درکشور ایران و هند و همراهی با درمانگران بنام جهان توسط آقای برزو قادری طراحی شده‌است. ایشان به عنوان مدرس و متخصص آیورودا در مرکز NAMA (یکی از معتبرترین مراکز آموزش آیورودا در جهان، مستقر در امریکا) معرفی شده‌اند.

ساختار تدريس دوره آیورودا

نظام آموزشی آیورودا در سه مقطع پایه، متوسطه و عالی ارائه می‌شود.

 

شرح دوره‌ پایه

دوره پایه به تبیین لزوم فراگیری دانشی مانند آیورودا در قرن بیست و یکم می‌پردازد.

در این دوره مبانی اولیه‌ی دانش آیورودا و جایگاه آن در میان دانش‌های ودایی ارائه می‌شود و  همچنین تعیین تفاوت‌های فردی بر پایه دانش آیورودا در این دوره مورد بحث قرار می‌گیرد و  روش‌های تعیین مزاج‌های شخصی  و فیزیولوژی آیورودا و  تعیین نوسانات عنصری در پشت انواع اختلالات و بیماری‌ها در این دوره به طور مشروحی تبیین می‌شود و هنرجو با فرایند شکل‌گیری بیماری و زمینه های انواع اختلالات آشنا می‌شود. این  پیش‌زمینه، هنرجو را در دوره‌های بعدی (دوره متوسطه و عالی)  به تدریج به سمت فراگیری متدهای تشخیص بر پایه زبان، شکم، آنالیز بافت‌های بدن ‌(‌داتوها و شروتاها) و در واقع مدارهای انرژی بدن  و حتی فراتر از آن به مطالعه نبض‌خوانی سوق می‌دهد. بدین ترتیب هنرجو این مهارت را کسب می‌کند با تشخیص اختلالات حاصل شده از طریق تغییر الگوی غذایی، شیوه زندگی و نیز با روش‌های ظریف درمانی نظیر جم‌تراپی (استفاده از سنگ‌های ویژه با خواص درمانی)، رنگ درمانی، آروماتراپی، روش‌های پرانیک و همینطور از طریق مانتراهای شفابخش و در سطوح دیگر، با به کارگیری گیاهان دارویی به فرد یاری برساند و او را به تعادل بازگزداند.

 

شرح دوره‌ متوسطه

در این دوره مبحث روانشناسی آیورودا بر مبنای اصول ودانتا طرح می‌شود و این مفهوم بر پایه‌ی درمان‌های ظریف از طریق ارتعاش، جواهرات و رنگ‌ها و درمان‌های پرانیک بسط داده می‌شود.

آموزه‌ها و درمان‌ها در این دوره به میزان زیادی از سطح تئوری به سطح پراکتیکال و عملی تغییر خواهد کرد.

 

شرح دوره‌ عالی

دوره عالی یا درمان جامع از دید آیورودا مختص پزشکان و درمانگرانی می‌باشد که بطور اختصاصی تمایل دارند به امر درمان افراد از طریق آیورودا مشغول گردند.

شایان ذکر است که دوره‌ی عالی پس از طی دوره‌های پایه و متوسطه و موفقیت در آزمون‌های پایان این دوره‌ها و انجام پژوهش‌های مورد نظر، و در صورت  به حدنصاب رسیدن افراد متقاضی برگزار میگردد.

 

منابع آموزشی دوره آيورودا

📚منابع کلاسیک مورد استفاده در طراحی دوره‌ی حاضر شامل آثار زیر می‌باشد:

 • Ashtanga samgraha
 • Charaka samhita
 • Shushhrut samhita

📚منابع موردنیاز برای مطالعه هنرجویان در دوره پایه شامل کتاب‌های زیر می‌باشد:

 • تغذیه طبیعی وتندرستی، نویسنده: برزو قادری، نشر مثلث
 • تشخیص و درمان در آیورودا ، نویسنده: برزو قادری، نشر چیمن
 • جزوه گیاه شناسی آیورودا، تالیف برزو قادری
 • آیورودای معاصر، نویسنده: هری شارما وکریستوفر کلارک، مترجم: شهاب‌الدین صافی و نازنین نوروزی فر، نشر مثلث
 • رهایی از بیماری، نویسنده: هری شارما، مترجم: هایده قلعه بیگی، نشر نورهان
 • یوگا و آیورودا ، نویسنده: دیوید فراولی، مترجم: فرهاد صدارت، نشر چیمن
 • آیورودا درمانگری طبیعی، نویسنده: دیوید فراولی، مترجم: کاوه محمدی، نشر تاش
 • پرورش جسم در آیین ودا، نویسنده: واسانت لاد، مترجم: مسعود عامری، نشر قلم
 • درمان خویشتن با آشپزی آیورودایی، نویسنده: واسانت لاد و اوشا لاد، مترجم: کاوه محمدی، نشر تاش
 • سلامتی کامل، نویسنده: دیپاک چوپرا، مترجم: حمیدرضا بلوچ حسن هندی زاده، نشر صفی علیشاه
 • شفای کوانتومی، نویسنده: دیپاک چوپرا، مترجم: هایده قلعه بیگی، انتشارات بهجت
 • علم زندگی، نویسنده: گروهی از پزشکان آیورودای مرکز ماهاریشی، مترجم: هایده قلعه بیگی، نشر بهجت
 • ضیافت بهشتی، نویسنده: میریام کاسین هوسپدار، مترجم: راضیه روحی فردپور و نسرین سادات اخوی، نشر تمدن نوین

 

آزمونهای پایان دوره

هر یک از دوره‌های پایه، متوسطه و عالی، شامل آزمون‌ها، تحقیقات و آزمون اصلی در پایان دوره خواهند بود و ورود هنرجو به دوره جدید مستلزم ارائه تحقیق‌ بر روی موضوعات مشخص شده و کسب نمره لازم در آزمون نهایی دوره پیشین می‌باشد. لازم به ذکر است، برخی مراحل آموزشی بویژه مباحث مرتبط با پانچاکارما و سم‌زدایی نیاز به کارگاه‌های آنلاین یا حضوری خواهد داشت و هنرجویان ملزم به شرکت در این کارگاه‌ها می‌باشند.

 

مدارک و گواهینامه های صادره پس از گذراندن دوره های آموزشی

هنرجویانی که تا کنون دوره‌های فوق الذکر را تحت آموزش آقای برزو قادری گذرانده اند، مدارک خویش را از مرکز ایشان دریافت می‌کنند که بنا به حسن شهرت ایشان در پایه‌گذاری آموزش علوم ودایی در ایران و همگامی با متخصصین تراز اول جهان در حوزه‌ی آیورودا، در داخل و خارج از ایران از اعتبار بالایی برخوردار است. با مدارک صادره از این مرکز، عضویت در انجمن‌های بین‌المللی آیورودا نیز امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است که عضویت در چنین انجمن‌هایی نیازمند پرداخت حق عضویت سالیانه با ارزهای بین المللی دلار و یورو از سوی هنرجویان می‌باشد.

همچنین برای هنرجویان متقاضی، امکان معادل‌سازی مدارک صادره در مراکز معتبر بین‌الملی آیورودا در خارج از ایران نیز پس از پرداخت هزینه‌های مربوطه و طی آزمون‌های معادل‌سازی درخواستی از سوی آن موسسات میسر می‌باشد.  شایان ذکر است که اقدام برای رایزنی صدور مدارک از مراکز بین المللی، بنا به حد نصاب رسیدن متقاضیان فارغ التحصیل، پس از اتمام دوره و قبولی با نمره عالی در آزمون‌های نهایی و نیز تسلط به زبان انگلیسی میسر خواهد بود و برای هنرجوی متقاضی، بطور فردی، در این مورد اقدام نخواهد شد.

 


✅  نحوه برگزاری دوره

 • محتوای درسی این دوره‌ها در قالب فایل‌های صوتی غیر قابل دانلود در فضای برنامهي اسپات پلير ارائه خواهد شد.

 • مدت زمان استفاده از محتوی درسی پس از ثبت نام نامحدود است.

 • طول زمان در نظر گرفته شده برای هر ترم دو ماه است كه طی اين مدت امكان رفع اشكال از طريق سیستم ارسال تیکت یا واتساپ پشتیبانی برقرار است.


✅  نمونه تدریس دوره آيورودا

ترم اول دوره پایه (جلسه اول)

مدرس: برزو قادری

 


✅ قابل توجه همراهان گرامي:

اين مركز، صرفاً به برگزاري دوره‌هاي آموزشي معرفي شده مي‌پردازد و هیچ‌گونه مشاوره تخصصی در این حوزه ارائه نمی‌دهد.

مسئولیت عزیزانی که اقدام به ارائه‌ی مشاوره در حوزه آیورودا می‌نمایند بر عهده‌ی خود این افراد و مراجعین آنها خواهد بود.

2 دیدگاه برای “معرفي و ساختار دوره

 1. سیمین گفته:

  با سلام
  ما مقیم امریکا هستم
  آیا امکان دارد از طریق غیر حضوری در کلاسهای شما ثبت تام و شرکت کنم.
  با سپاس
  سیمین جاوید

  • مریم مطلبی پور گفته:

   درود
   بله تمام دوره ها به صورت غیر حضوری و آفلاین ارائه می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.