معرفي و ساختار دوره

معرفی و ساختار دوره آموزشی جيوتيش

دانش جيوتيش

دانش جيوتيش يا ستاره‌بيني ودايي يكي از هنرهاي كهن ودايي است كه به بررسي تاثيرات ظريف اجرام آسماني بر جسم، ذهن و روان انسان‌ها و همچنين طبيعت و روان جمعي بشر مي‌پردازد. اين دانش كه حاصل ادراك شهودي، تعقل و تجربه‌ي فرزانگان و انديشمندان روزگار كهن است، در ساختاري مبتني بر رياضيات، هندسه و رصد ستارگان و همچنين مطالعه‌ي تاثير نوسانات اجرام آسماني بر احولات جسم، ذهن و روان بشر شكل گرفته است. فلسفه و حكمت ژرفي كه در پس آموزه‌هاي اين دانش كهن نهفته است امروزه علاقمندان بيشماري را در زمينه‌هاي مختلف روانشناسي و روانكاوي و همچنين اسطوره شناسي به پژوهش در اين حوزه و تبيين مفاهيم آن با رويكردي علمي سوق داده به نحوي كه امروزه محققين فراواني در شاخه‌هاي گوناگون اين دانش مشغول پژوهش و مطالعه هستند و مراكز متعدد و آموزشگاه‌هاي معتبري در سطح جهان بدين منظور تاسيس شده وگردهمايي هاي بسياري نيز براي تبادل دانش پژوهشگران و علاقمندان به اين موضوع برگزار مي‌گردد.

دانش جيوتيش با درك پيوند ظريف ميان تاثيرات نوسانات ستاره‌ها و سيارات با لايه‌هاي مختلف آگاهي انسان از زمخت‌ترين لايه يعني جسم گرفته تا لايه‌هاي لطيفتر ذهني و احساسي و عميقترين سطوح آگاهي، سعي در شناخت قوانين و آهنگ اين تغييرات دارد. هدف از فراگيري و عمل به اين قوانين، شناخت جايگاه وجودي خويش در زندگي و همسويي هرچه بيشتر با قوانين و دارماهاي اصيل هستي و استقرار در سرور، آرامش و آگاهي در ژرفاي وجود است دانش جيوتيش به لحاظ موضوعات مورد مطالعه به شيوه‌هاي گوناگوني قابل طبقه بندي است. در يكي از طبقه‌بنديها، دو رويكرد متفاوت در دانش جيوتيش مد نظر قرار ميگيرد؛ رويكرد جهاني كه به مطالعه‌ي مواضع نجومي ناظر بر رخدادهاي كلي و چرخه‌هاي اجتماعي ميپردازد، و رويكرد شخصي كه مواضع نجومي را ناظر بر يك فرد و چرخه‌هاي عمر او مورد مطالعه قرار ميدهد. در طبقه‌بندي ديگر، دو رويكرد متفاوت مادي و معنوي، مبناي تقسيم‌بندي در اين مطالعات قرار ميگيرد. همچنين از ديدگاه كاربردي ميتوان به مطالعه‌ي اين دانش از چشم‌اندازهاي مختلفي چون سلامتي و درمانگري در سطوح لطيف يا مادي، پتانسيل ها و زمينه‌هاي تجاري و مالي، و زناشويي و … پرداخت.

 

نظام آموزشی جيوتيش

دوره‌ي حاضر بر اساس بيش از دو دهه تحقيق و تجربه‌ي آموزش اين دانش دركشور ايران و هند، توسط آقاي برزو قادري طراحي شده‌است. ايشان دانش جيوتيش را نزد اساتيدي چون David Frowley (استاد جيوتيش در انستيتيو علوم ودايي امريكا)، دكتر Krishna Singh Charak (رئيس دپارتمان جراحي بيمارستان ضايعات مغزي و نخاعي در دهلي و استاد ستاره بيني ودايي در شوراي علوم ستاره‌بيني هند)، J.N. Sharma (منجم مشهور ودايي) و دكتر Dinesh Kumar Sharma (پزشك طب آيورودا و عضو بخش مطالعات پژوهش‌ـ‌محور در شوراي علوم ستاره‌بيني چناي هند) و K. N. Rao (از مشاهير دانش ستاره‌بيني ودايي هند و دبير نشريه نجوم، و مولف كتب متعددي در اين زمينه) فرا گرفتند.

مدارج اخذ شده توسط ايشان شامل عناوين Jyotish Kovid (مشاور عالي جيوتيش) و Jyotish Visharada (مدرس جامع جيوتيش) از مركز CVA (Council of Vedic Astrology)، و همچنين عناوین  Jyotish Vachaspati  و Jyotish Visharada  (محقق و مدرس جيوتيش) از انجمن نجوم هند  ICAS (Indian Council of Astrological Science) است. آثار و مقالات متعددي از ايشان در نشريات معتبر بين‌المللي در اين حوزه از جمله نشريه‌ي Vedic Astrology (زیر نظر دکتر چاراک) منتشر شده است.

ساختار تدريس دوره جیوتیش

دوره‌ی جیوتیش در سه مقطع پایه، متوسطه و عالی ارائه می‌شود.

 

شرح عناوين آموزشي دوره‌ پایه

در این دوره به مباني دانش ستاره‌بيني ودايي و مفاهيم پايه‌اي چون پيشينه‌ي دانش ستاره‌بيني و مكاتب مختلف اين دانش از ديدگاه وداها پرداخته می شود. محتوای آموزشی این دوره شامل معرفي سيارات و ويژگي‌هاي آنها در انعكاس سه گونا و پنج عنصر، بررسي تيپ‌هاي ستاره‌اي، تحليل و بررسي بروج فلكي خورشيدي و ويژگي‌هاي آنها، خانه‌ها و طبقه بندي‌هاي مختلف ناظر بر آنها، مفهوم منطقه‌البروج و آيانامشا، نحوه‌ي محاسبه‌ي نمودار نجومي و استفاده از نرم‌افزارها، نحوه‌ي خواندن نمودار نجومي، معرفي يوگاها و گام‌هاي اوليه در تحليل نمودار نجومي مي باشد. همچنين ستاره‌بيني درماني، تجاري، زناشويي و معنوی از جمله مباحثي هستند كه به عنوان برخي جنبه‌هاي كاربردي اين دانش در دوره‌ي پايه ارائه خواهد شد.

 

شرح عناوين آموزشي دوره‌ متوسطه

عناوين موضوعاتي كه در اين دوره بارائه خواهد شد عبارت است از شرح  وارگاها و تحليل آنها، معرفي سيستم آشتاكاوارگا به عنوان سيستمي مهم در تعيين قدرت و ضعف كواكب، گذار كواكب و سيستم گوچارا و مبحث پانچانگا و تعيين موهورتا.

 

شرح عناوين آموزشي دوره‌ عالي

  در این دوره به برخی مباحث تکمیلی در بررسی وقوع حوادث، بیماری ها و ستاره بینی درمانی، و همچنین مطالعه ي زايچه ي نجومي از منظر خودشناسي بر مبناي سنت پاراشاري پرداخته  مي شود. همچنين در اين دوره به آموزش سنت تاجيكا و بررسي وارشاپال و الگوهاي مهم در رابطه با پيشبيني و پيشگويي بر اساس سيستم تاجيك پرداخته خواهد شد. مبحث پرشنا و تحلیل آن بر مبناي سنت پاراشاري و تاجيكا نيز از موضوعاتي است كه در اين دوره به تفصيل به آن پرداخته خواهد شد.  از جمله مباحث مهم ديگري كه در دوره‌ي عالي ارائه مي‌شود، .قوانين  و فلسفه‌ی حاکم بر مشاوره‌ی جیوتیش است

 

منابع آموزشی دوره جیوتیش

📚منابع کلاسیک مورد استفاده در طراحی دوره‌ی حاضر شامل آثار زیر می‌باشد:

 • Brihat Parasara Hora Sastra
 • Brihat Jataka
 • Sravali
 • مجموعه آثار دكتر B. V. Raman
 • مجموعه آثار  K. N. Rao
 • مجموعه آثار دكتر K. S. Charak
 • مجموعه آثار Bepin Behari
 • Tajika Neelakanthi
 • Prasna Deepika
 • Muhurta Chintamani
 • آثار كلاسيك تنجيم پارسي و عربي

📚منابع موردنیاز برای مطالعه هنرجویان در دوره پایه شامل کتاب‌های زیر می‌باشد:

 • آشنایی با ستاره‌بيني ودايي (جيوتيش)، نويسنده: برزو قادري
 • درآمدي بر نجوم پزشكي در مكتب طب ايراني، نويسنده: برزو قادري، نشر سورا
 • جزوات آموزشی دوره اول، دوم و سومـ نویسنده : برزو قادری.
 • دفتر تمرین جیوتیش برای دانشجویان دوره پایه

آزمون‌های پایان دوره

هر يك از دوره‌هاي پايه، متوسطه و عالي، شامل آزمون‌ها، تحقيقات و آزمون اصلي در پايان دوره خواهند بود و ورود هنرجو به دوره جديد مستلزم ارائه تحقيق بر روي موضوعات مشخص شده و كسب نمره لازم در آزمون نهايي دوره پيشين مي‌باشد.

امكان دريافت مدارك معتبر ستاره بيني ودايي خارج از ايران نيز پس از پرداخت هزينه‌هاي مربوطه و طي آزمون‌هاي معادل‌سازي درخواستي از سوي آن موسسات ميسر مي‌باشد. شايان ذكر است كه اقدام براي رايزني صدور مدارك از مراكز بين‌المللي، بنا به حد نصاب رسيدن متقاضيان فارغ‌التحصيل، پس از اتمام دوره و قبولي با نمره عالي در آزمون‌هاي نهايي و نيز تسلط به زبان انگليسي ميسر خواهد بود و براي هنرجوي متقاضي، به‌طور فردي در اين مورد اقدام نخواهدشد.


✅  نحوه برگزاری دوره

 • محتوای درسی این دوره‌ها در قالب فایل‌های صوتی غیر قابل دانلود در فضای برنامهي اسپات پلير ارائه خواهد شد.

 • مدت زمان استفاده از محتوی درسی پس از ثبت نام نامحدود است.

 • طول زمان در نظر گرفته شده برای هر ترم دو ماه است كه طی اين مدت امكان رفع اشكال از طريق سیستم ارسال تیکت یا واتساپ پشتیبانی برقرار است.


✅  نمونه تدریس دوره جیوتیش

ترم اول دوره پایه (جلسه اول)

مدرس: برزو قادری


✅ قابل توجه همراهان گرامي:

اين مركز، صرفاً به برگزاري دوره‌هاي آموزشي معرفي شده مي‌پردازد و هیچ‌گونه مشاوره تخصصی در این حوزه ارائه نمی‌دهد.

مسئولیت عزیزانی که اقدام به ارائه‌ی مشاوره در حوزه جیوتیش می‌نمایند بر عهده‌ی خود این افراد و مراجعین آنها خواهد بود.

5 دیدگاه برای “معرفي و ساختار دوره

  • آنیتا هادیزاده گفته:

   سلام. وقتتون بخیر.
   خیر مشکلی وجود نداره. زمان ثبت نام تموم شده. شهریور دوره جدید شروع میشه.

 1. کیمیا گفته:

  سلام
  دوره ی ترم یک پایه هر چند ماه برگزار میشه؟
  و اینکه من تا حدی اشنایی دارم با این دانش، چطور متوجه بشم از چه ترمی باید شروع کنم؟
  و سوال اخرم این هست که توی توضیحات نوشته شد فایل های صوتی هست ،یعنی کلا تصویری نیست؟ و توی توضیحات استاد گفته شد که گفتگو توی گروه صورت میگیره،یعنی پرسش و پاسخ مستقیم داریم با استاد؟

  • آنیتا هادیزاده گفته:

   سلام
   در سال دوبار برگزار میشه. اردیبهشت و مهر
   اصولا به دلیل اختلاف سیلابسها در سیستمهای متفاوت، شرکت در دوره‌ها از ترم یک هست و همسان سازی وجود ندارد.
   بله فایلها کلا صوتی هست.
   پرسشها مطرح میشه و پاسخها جداگانه ارسال میشه و یا در جلسات حضوری پاسخ به پرسشها برگزار میشه

  • آنیتا هادیزاده گفته:

   سلام و درود
   اول تا پنجم هر ماه میتونید ثبت نام بفرمایید.
   شروع در دوره‌ها برای همه دانش‌پژوهان از ترم اول است و فرایند تعیین مقطع وجود ندارد.
   فایلها به صورت صوتی است. در برخی ترمها جلسات آنلاین پرسش و پاسخ برگزار میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *